BJP MP Candidates Name List 2014 Lok Sabha Parliament Election State Wise

BJP MP Candidates Name List 2014 Lok Sabha Parliament Election State Wise:

BJP Party

The Bhartiya Janta Party had announced the MP contesting candidates name list for the 16th Lok Sabha election 2014 in India.

Currently the Bhartiya Janta Party had released the 4th list of candidates name list for the Parliament Election 2014.

For 543 Parliamentary constituencies across all the states of India the Member of Parliament MP Election 2014 is to be conducted since the 15th Lok Sabha of India term is to be completed by 31st May 2014.

In the month of April and May 2014 the 16th Lok Sabha of India general election 2014 is scheduled to be conducted at various polling stations allotted for the voters.

The final results of the winning candidates name list with total votes will be announced by the Election Commission of India on 16th May 2014 after the counting of votes.

BJP 5th List of Candidates(released on 19th March 2014):

State Constituency No. & Name BJP MP List
Bihar 7 Jhanjharpur Shri Virendra Kumar Choudhary
Bihar 8 Supoul Shri Kameshwar Choupal
Bihar 33 Buxar Shri Ashwani Kumar Choubey
Gujarat 1 Kachchh (SC) Shri Vinodbhai Chavda
Gujarat 2 Banaskantha Shri Haribhai Chaudhary
Gujarat 3 Patan Shri Liladharbhai Vaghela
Gujarat 4 Mahesana Smt. Jayeshriben Patel
Gujarat 6 Gandhinagar Shri Lal Krishna Advani
Gujarat 8 Ahmedabad West (SC) Dr. Shri Kiritbhai Solanki
Gujarat 9 Surendranagar Shri Devjibhai Fatepura
Gujarat 10 Rajkot Shri Mohanbhai Kundariya
Gujarat 11 Porbandar Shri Viththalbhai Radadiya
Gujarat 12 Jamnagar Smt. Punamben Madam
Gujarat 14 Amreli Shri Naranbhai Kachhadiya
Gujarat 15 Bhavnagar Dr. Smt. Bharatiben Shiyal
Gujarat 16 Anand Shri Dilipbhai Patel
Gujarat 19 Dahod (ST) Shri Jasvantsinh Bhabhor
Gujarat 20 Vadodara Shri Narendrabhai Modi
Gujarat 21 Chhota Udaipur (ST) Shri Ramsinh Rathava
Gujarat 22 Bharuch Shri Mansukhabhai Vasav
Gujarat 23 Bardoli (ST) Shri Prabhubhai Vasava
Gujarat 24 Surat Smt. Darshnaben Jardosh
Gujarat 25 Navsari Shri C.R. Patil
Gujarat 26 Valsad (ST) Dr. K.C. Patel
Kerala 16 Mavelikkara (SC) Adv. P. Sudheer
Maharashtra 1 Nandurbar Sushree Heena Gaveet
Maharashtra 23 Bhiwandi Shri Kapil Patil
Rajasthan 1 Ganganagar (SC) Shri Nihalchand Meghwal
Rajasthan 2 Bikaner (SC) Shri Arjun Meghwal
Rajasthan 3 Churu Shri Rahul Kaswa
Rajasthan 4 Jhunjhunu Smt. Santosh Ahlawat
Rajasthan 5 Sikar Swami Sumedanand
Rajasthan 6 Jaipur Rural Shri Rajyavardhan Singh Rathore
Rajasthan 7 Jaipur Shri Ramcharan Vohra
Rajasthan 8 Alwar Shri Mahent Chandnath
Rajasthan 9 Bharatpur (SC) Shri Bahadur Koli
Rajasthan 11 Dausa (ST) Shri Harish Meena
Rajasthan 12 Tonk-Sawai Madhopur Shri Sukhbir Singh Jaunapuria
Rajasthan 14 Nagaur Shri Chhotu Ram Chaudhary
Rajasthan 16 Jodhpur Shri Gajendra Singh Sekhawat
Rajasthan 18 Jalore Shri Devji Patel
Rajasthan 19 Udaipur (ST) Shri Arjun Meena
Rajasthan 20 Banswara (ST) Shri Manshankar Ninama
Rajasthan 21 Chittorgarh Shri Chandra Prakash Joshi
Rajasthan 22 Rajsamand Shri Hari Om Singh Rathore
Rajasthan 23 Bhilwara Shri Subhash Bahdiya
Rajasthan 24 Kota Shri Om Birla
Rajasthan 25 Jhalawar-Baran Shri Dushyant Singh
Uttar Pradesh 8 Sambhal Shri Satyapal Saini
Uttar Pradesh 17 Mathura Smt. Hema Malini
Uttar Pradesh 19 Fatehpur Sikri Choudhary Babulal
Uttar Pradesh 27 Shahjahanpur (SC) Smt. Krishna Raj
Uttar Pradesh 29 Dhaurahra Smt. Rekha Verma
Uttar Pradesh 44 Akbarpur Shri Devendra Bhole
Uttar Pradesh 45 Jalaun (SC) Shri Bhanu Verma
Uttar Pradesh 47 Hamirpur Shri Pushpendra Singh Chandel
Uttar Pradesh 52 Allahabad Shri Shyama Charan Gupt
Uttar Pradesh 55 Ambedkar Nagar Shri Hariom Pandey
Uttar Pradesh 57 Kaiserganj Shri Brijbhushan Sharan Singh
Uttar Pradesh 59 Gonda Shri Kirti Vardhan Singh
Uttar Pradesh 60 Domariyaganj Shri Jagdambika Pal
Uttar Pradesh 65 Kushi Nagar Shri Rajesh Pandey
Uttar Pradesh 75 Ghazipur Shri Manoj Sinha
Jharkhand 9 Jamshedpur Shri Vidhyut Mahato
Andaman & Nicobar Islands 1 Andaman & nicobar islands Shri Vishnupad Rai
Dadra & Nagar Haveli 1 Dadar & Nagar Haveli Shri Natubhai Gomanbhai Patel
Daman & Diu 1 Daman & diu Shri Lalubhai B. Patel

BJP 4th List of Candidates Name List 2014:

Sl. State Constituency No. & Name 4th List of Candidates
1. Assam 11 Kaliabor Shri Mrinal Kumar Saikia
2. Bihar 19 Maharajganj Shri Janardan Singh Sigriwal
3. Bihar 30 Patna Sahib Shri Shatrughan Sinha
4. Haryana 1 Ambala (SC) Shri Ratan Lal Kahariya
5. Haryana 2 Kurukshetra Shri Rajkumar Saini
6. Haryana 6 Sonipat Shri  Ramesh Kaushik
7. Haryana 7 Rohtak Shri Om Prakash Dhankhad
8. Haryana 8 Bhiwani-Mahendragarh Shri Dharamveer
9. Haryana 9 Gurgaon Shri Rao Indrajeet Singh
10. Haryana 10 Faridabad Shri Krishnapal Gurjar
11. Odisha 4 Keonjhar (ST) Shri Anant Nayak
12. Odisha 13 Kandhamal Shri Sukanta Panigrahi
13. Odisha 19 Aska Shri Mahesh Mohanty
14. Odisha 20 Berhampur Shri Ram Chandra Panda
15. Punjab 2 Amritsar Shri Arun Jaitley
16. Punjab 5 Hoshiarpur (SC) Shri Vijay Sampla
17. Uttar Pradesh 1 Saharanpur Shri Raghav Lakhanpal
18. Uttar Pradesh 2 Kairana Shri Hukum Singh
19. Uttar Pradesh 3 Muzaffarnagar Dr. Sanjeev Balyan
20. Uttar Pradesh 4 Bijnor Shri Rajendra Singh Advocate
21. Uttar Pradesh 6 Moradabad Kunwar Sarvesh Singh
22. Uttar Pradesh 7 Rampur Dr. Naipal Singh
23. Uttar Pradesh 10 Meerut Shri Rajendra Aggarwal
24. Uttar Pradesh 11 Baghpat Dr. Satpal Sing
25. Uttar Pradesh 13 Gautam buddh Nagar Dr. Mahesh Sharma
26. Uttar Pradesh 14 Bulandshahr (SC) Dr. Bhola Singh
27. Uttar Pradesh 15 Aligarh Shri Satish Goutam
28. Uttar Pradesh 18 Agra (SC) Prof. Ramshankar Katheriya
29. Uttar Pradesh 20 Firozabad Shri S.P. Singh Baghel
30. Uttar Pradesh 21 Mainpuri Shri B.S.S. Chouhan
31. Uttar Pradesh 22 Etah Shri Rajveer Singh
32. Uttar Pradesh 24 Aonla Shri Dharmedra Kashyap
33. Uttar Pradesh 25 Bareilly Shri Santosh Gangwar
34. Uttar Pradesh 26 Pilibhit Smt. Maneka Sanjay Gandhi
35. Uttar Pradesh 28 Kheri Shri Ajay Mishra ‘Taini’
36. Uttar Pradesh 30 Sitapur Shri Rajesh Verma
37. Uttar Pradesh 31 Hardoi (SC) Shri Anshul Verma
38. Uttar Pradesh 32 Misrikh (SC) Smt. Anju Bala
39. Uttar Pradesh 33 Unnao Shri Harisakshi Maharaj
40. Uttar Pradesh 34 Mohanlalganj (SC) Shri Kaushal Kishore
41. Uttar Pradesh 35 Lucknow Shri Rajnath Singh
42. Uttar Pradesh 38 Sultanpur Shri Varun Gandhi
43. Uttar Pradesh 40 Farrukhabad Shri Mukesh Rajput
44. Uttar Pradesh 41 Etawah (SC) Shri Ashok Dohre
45. Uttar Pradesh 42 Kannauj Shri Subrat Pathak
46. Uttar Pradesh 43 Kanpur Dr. Murali Manohar Joshi
47. Uttar Pradesh 46 Jhansi Sadhvi Uma Bharti
48. Uttar Pradesh 49 Fatehpur Sadhvi Niranjan Jyoti
49. Uttar Pradesh 50 Kaushambi (SC) Shri Vinok Sonkar
50. Uttar Pradesh 53 Barabanki (SC) Smt. Priyanka Rawat
51. Uttar Pradesh 54 Faizabad Shri Lallu Singh
52. Uttar Pradesh 56 Bahraich (SC) Savitri Bai Phule
53. Uttar Pradesh 58 Shrawasti Shri Daddan Mishra
54. Uttar Pradesh 61 Basti Shri Harish Dwivedi
55. Uttar Pradesh 63 Maharajganj Shri Pankaj Choudhary
56. Uttar Pradesh 64 Gorakhpur Shri Yogi Aditya Nath
57. Uttar Pradesh 66 Deoria Shri Kalraj Mishra
58. Uttar Pradesh 67 Bansgaon (SC) Shri Kamlesh Paswan
59. Uttar Pradesh 68 Lalganj (SC) Smt. Leelam Sonkar
60. Uttar Pradesh 69 Azamgarh Shri Ramakant Yadav
61. Uttar Pradesh 70 Ghosi Shri Harinarayan Rajbhar
62. Uttar Pradesh 71 Salempur Shri Ravindra Kushwaha
63. Uttar Pradesh 72 Ballia Shri Bharat Singh
64. Uttar Pradesh 73 Jaunpur Shri K.P. Singh
65. Uttar Pradesh 74 Machhlishahr (SC) Shri Ramcharitra Nishad
66. Uttar Pradesh 76 Chandauli Shri Mahendra Nath Pandey
67. Uttar Pradesh 77 Varanasi Shri Narendra Bhai Modi
68. Uttar Pradesh 78 Bhadohi Shri Virendra Singh Mast
69. Uttar Pradesh 80 Robertsganj (SC) Shri Chhote Lal Kharwar
70. Chattisgarh 1 Sarguja (ST) Shri Kamalbhan Singh
71. Chattisgarh 2 Raigarh (ST) Shri Vishnudev Sai
72. Chattisgarh 3 Janjgir-Champa (SC) Smt. Kamla Patle
73. Chattisgarh 4 Korba Dr. Banshilal Mahato
74. Chattisgarh 5 Bilaspur Shri Lakhanlal Sau
75. Chattisgarh 6 Rajnandgaon Shri Abhishek Singh
76. Chattisgarh 7 Durg Sushree Saroj Pandey
77. Chattisgarh 8 Raipur Shri Ramesh Bais
78. Chattisgarh 9 Mahasamund Shri Chandulal Sahu
79. Chattisgarh 10 Bastar (ST) Shri Dinesh Kashyap
80. Chattisgarh 11 Kanker (ST) Shri Vikram Usendi
81. Uttarakhand 1 Tehri Garhwal Maharani Smt. Raj Laxmi
82. Uttarakhand 2 Garhwal Maj. Gen. B.C. Khandudi
83. Uttarakhand 3 Almora (SC) Shri Ajay Tamta
84. Uttarakhand 4 Nainital-Udhamsingh Nagar Shri Bhagat Singh Koshyari
85. Uttarakhand 5 Hardwar Dr. Ramesh Pokhriyal Nishank
86. Chandigarh 1 Chandigarh Smt. Kirron Kher
87. Delhi 1 Chandni Chowk Dr. Harsh Vardhan
88. Delhi 2 North East Delhi Shri Manoj Tiwari
89. Delhi 3 East Delhi Shri Mahesh Giri
90. Delhi 4 New Delhi Smt. Meenakshi Lekhi
91. Delhi 5 North West Delhi (SC) Shri Udit Raj
92. Delhi 6 West Delhi Shri Parvesh Verma
93. Delhi 7 South Delhi Shri Ramesh Bidhuri

BJP 3rd List of Candidates 2014:

ASSAM
Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate
1 1 1 Karimganj (SC) Shri Krishna Das
2 2 2 Silchar Shri Kabindra Purkayastha
3 3 4 Dhubri Dr. Debomoy Sanyal
4 4 6 Barpeta Shri Chandra Mohan Patowari
5 5 9 Tezpur Shri Ram Prasad Sharma
6 6 13 Dibrugarh Shri Rameshwar Teli
BIHAR
Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate
7 1 1 Valmiki Nagar Shri Satish Dubey
8 2 2 Paschim Champaran Dr. Sanjay Jayaswal
9 3 3 Purvi Champaran Shri Radha Mohan Singh
10 4 4 Sheohar Smt. Rama Devi
11 5 6 Madhubani Shri Hukumdev Narayan Yadav
12 6 9 Araria Shri Pradeep Singh
13 7 10 Kishanganj Dr. Dilip Jayaswal
14 8 11 Katihar Shri Nikhil Kumar Chaudhary
15 9 12 Purnia Shri Uday Singh
16 10 13 Madhepura Shri Vijay Kumar Kushwaha
17 11 14 Darbhanga Shri Kirti Jha Azad
18 12 15 Muzaffarpur Shri Ajay Nishad
19 13 17 Gopalganj (SC) Shri Janak Chamar
20 14 18 Siwan Shri Om Prakash Yadav
21 15 20 Saran Shri Rajiv Pratap Rudy
22 16 22 Ujiarpur Shri Nityanand Rai
23 17 24 Begusarai Shri Bhola Singh
24 18 26 Bhagalpur Shri Shahnawaz Hussain
25 19 27 Banka Smt. Putal Devi
26 20 31 Pataliputra Shri Ram Kripal Yadav
27 21 32 Arrah Shri R.K. Singh
28 22 34 Sasaram (SC) Shri Chhedi Paswan
29 23 37 Aurangabad Shri Sushil Singh
30 24 38 Gaya (SC) Shri Hari Majhi
31 25 39 Nawada Shri Giriraj Singh
KARNATAKA
Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate
32 1 15 Udupi Chikmagalur Kum. Shobha Karandlaje
33 2 19 Tumkur Shri G.S. Basavaraj
34 3 20 Mandya Shri Shivalingaiah
35 4 21 Mysore Shri Prathap Simha
36 5 28 Kolar (SC) Shri M. Narayanaswamy
KERALA
Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate
37 1 2 Kannur Shri P.C. Mohanan Master
38 2 3 Vadakara Shri V.K. Sajeeva
39 3 4 Wayanad Shri P.R. Rasmilnath
40 4 5 Kozhikode Shri C.K. Padmanabhan
41 5 6 Malappuram Adv. Sreeprakash
42 6 7 Ponnani Shri K. Narayanan Master
43 7 8 Palakkad Smt. Shobha Surendran
44 8 9 Alathur (SC) Shri Shajumon Vattekad
45 9 10 Thrissur Shri K.P. Sreesan
46 10 11 Chalakudy Adv. B. Gopalakrishnan
47 11 13 Idukki Adv. Sabu Varghese
48 12 17 Pathanamthitta Shri M.T. Ramesh
49 13 18 Kollam Shri P.M. Velayudhan
50 14 19 Attingal Smt. Girijakumari
MADHYA PRADESH
Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate
51 1 1 Morena Shri Anup Mishra
52 2 2 Bhind (SC) Shri Bhagirath Prasad Singh
53 3 3 Gwalior Shri Narendra Singh Tomar
54 4 4 Guna Shri Jaibhan Singh Pavaiya
55 5 6 Tikamgarh (SC) Shri Virendra Khatik
56 6 7 Damoh Shri Prahlad Patel
57 7 9 Satna Shri Ganesh Singh
58 8 10 Rewa Shri Janardan Mishra
59 9 11 Sidhi Smt. Riti Pathak
60 10 12 Shahdol (ST) Shri Dalpat Singh Paraste
61 11 13 Jabalpur Shri Rakesh Singh
62 12 14 Mandla (ST) Shri Faggan Singh Kulaste
63 13 16 Chhindwara Ch. Chandrabhan Singh,
64 14 17 Hoshangabad Shri Rao Uday Pratap Singh
65 15 18 Vidisha Smt. Sushma Swaraj
66 16 20 Rajgarh Shri Rodmal Nagar
67 17 21 Dewas (SC) Shri Manohar Utwal
68 18 22 Ujjain (SC) Prof. Chintamani Malviya
69 19 24 Ratlam (ST) Shri Dilip Singh Bhuria
70 20 25 Dhar (ST) Smt. Savitri Thakur
71 21 26 Indore Smt. Sumitra Mahajan
72 22 27 Khargone (ST) Shri Subhash Patel
73 23 28 Khandwa Shri Nandkumar Singh Chauhan
74 24 29 Betul (ST) Smt. Jyoti Dhurve
MAHARASHTRA
Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate
75 1 29 Mumbai North Central Smt. Poonam Mahajan
76 2 42 Solapur (SC) Shri Sharad Bansode
JHARKHAND
Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate
77 1 1 Rajmahal (ST) Shri Hemlal Murmu
78 2 2 Dumka (ST) Shri Sunil Soren
79 3 3 Godda Shri Nishikant Dubey
80 4 4 Chatra Shri Sunil Singh
81 5 5 Kodarma Dr. Ravindra Kumar Rai
82 6 6 Giridih Shri Ravindra Pandey
83 7 7 Dhanbad Shri Pashupati Nath Singh
84 8 8 Ranchi Shri Ramtahal Chaudhary
85 9 10 Singhbhum (ST) Shri Laxman Gilua
86 10 11 Khunti (ST) Shri Kariya Munda
87 11 12 Lohardaga (ST) Shri Sudarshan Bhagat
88 12 13 Palamau (SC) Shri V.S. Ram
89 13 14 Hazaribagh Shri Jayant Sinha
LAKSHADWEEP
Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate
90 1 1 Lakshadweep (ST) Shri M.P. Sayed Mohammaed Koya
WEST BENGAL
Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate
91 1 2 Alipurduars (ST) Shri Birendra Bora Oraon
92 2 4 Darjeeling Shri S.S. Ahluwalia
93 3 8 Maldaha Dakshin Shri Bishnu Pada Roy
94 4 10 Baharampur Shri Debesh Kumar Adhikari
95 5 19 Joynagar (SC) Shri Biplab Mondal
96 6 31 Kanthi Shri Kamalendu Pahari
97 7 35 Purulia Shri Bikash Banerjee

BJP 2nd List of Candidates 2014:

ASSAM
Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate
1 1 7 Gauhati Smt. Bijoya Chakraborty
2 2 8 Mangaldoi Shri Ramen Deka
3 3 10 Nowgong Shri Rajen Gohain
4 4 12 Jorhat Shri Kamakhaya Prasad Tasa
5 5 14 Lakhimpur Shri Sarbananda Sonowal
KARNATAKA
Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate
6 1 1 Chikkodi Shri Ramesh V. Katti
7 2 2 Belgaum Shri Suresh C. Angadi
8 3 3 Bagalkot Shri P.C. Gaddigoudar
9 4 4 Bijapur (SC) Shri Ramesh C. Jigajinagi
10 5 5 Gulbarga (SC) Shri Revu Naik Belamgi
11 6 6 Raichur (ST) Shri K. Sivanagouda Naik
12 7 8 Koppal Shri Sanganna A. Karadi
13 8 10 Haveri Shri Shivkumari C. Udasi
14 9 11 Dharwad Shri Prahlad Joshi
15 10 12 Uttara Kannada Shri Ananth Kumar Hegde
16 11 13 Davanagere Shri G.M. Siddeswara
17 12 14 Shimoga Shri B.S. Yeddyurappa
18 13 17 Dakshina Kannada Shri Nalin Kumar Katil
19 14 18 Chitradurga (SC) Shri Janardhana Swamy
20 15 22 Chamarajanagar (SC) Shri A.R. Krishna Murthy
21 16 23 Bangalore Rural Shri P. Muniraja Gowda
22 17 24 Bangalore North Shri D.V. Sadananda Gowda
23 18 25 Bangalore central Shri P.C. Mohan
24 19 26 Bangalore South Shri Ananth Kumar
25 20 27 Chikkballapur Shri B.N. Bachhegouda
KERALA
Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate
26 1 1 Kasaragod Shri K. Surendran
27 2 12 Ernakulam Shri A.N. Radhakrishnan
28 3 20 Thiruvananthapuram Shri O. Rajagopal
ODISHA
Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate
29 1 1 Bargarh Shri Subash Chauhan
30 2 5 Mayurbhanj (ST) Dr. Nepol Raghu Murmu
31 3 6 Balasore Shri Pratap Sarangi
32 4 11 Kalahandi Shri Pradeep Nayak
33 5 21 Koraput (ST) Shri Shibashankar Ulka
TRIPURA
Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate
34 1 1 Tripura West Shri Sudhindra Ch. Dasgupta
35 2 2 Tripura East (ST) Shri Parikshit Debbarma
WEST BENGAL
Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate
36 1 5 Raiganj Shri Nimu Bhowmick
37 2 10 Baharampur Shri Susanta Ranjan Pal
38 3 14 Bangaon (SC) Shri K.D. Biswas
39 4 15 Barrackpore Shri R.K. Handa
40 5 18 Basirhat Shri Samik Bhattacharya
41 6 28 Hooghly Shri Chandan Mitra
42 7 29 Arambagh (SC) Shri Madhusudhan Bag
43 8 30 Tamluk Shri Badsah Alam
44 9 32 Ghatal Md Alam
45 10 33 Jhargram (ST) Shri Bikash Mudi
46 11 34 Medinipur Shri Prabhakar Tiwari
47 12 37 Bishnupur (SC) Dr. Jayanta Mondal
48 13 38 Bardhaman Purba (SC) Shri Santosh Roy
49 14 39 Burdwan – Durgapur Smt. Deboshree Chowdhury
50 15 40 Asansol Shri Babul Supriya
51 16 41 Bolpur (SC) Shri Kamini Mohan Sarkar
52 17 42 Birbhum Shri Joy Banerjee

BJP 1st List of Candidates 2014:

Sl. Name of State Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Arunachal Pradesh 1 Arunachal West Shri Kiren Rijijuji, Ex-MP
2 Arunachal Pradesh 2 Arunachal East Shri Tapir Gao, Ex-MP
3 Manipur 1 Inner Manipur Dr. R.K. Ranjan Singh
4 Manipur 2 Outer Manipur (ST) Prof. Gangmumei Kamei
5 Goa 1 North Goa Shri Shripad Yesso Naik, Sitting MP
6 Goa 2 South Goa Shri Narendra Keshav Sawaikar, State General Secretary
7 West Bengal 1 Cooch Behar (SC) Shri Hemchandra Burman,
District President
8 West Bengal 3 Jalpaiguri (SC) Shri Satyalal Sarkar, Ex-DIG, SSB
9 West Bengal 6 Balurghat Shri Biswapriya Roychowdhary
State General Secretary
10 West Bengal 7 Maldaha Uttar Shri Subashkrishna Goswami
Elected Block Member
11 West Bengal 9 Jangipur Shri Samrat Ghosh, District General Secretary
12 West Bengal 11 Murshidabad Shri Sujit Kumar Ghosh, Retd. IPS
13 West Bengal 12 Krishnanagar Shri Satyabrata Mukherjee, Ex-MP & Central Minister
14 West Bengal 13 Ranaghat (SC) Dr. Supravat Biswas, National Executive Member
15 West Bengal 16 Dum Dum Shri Tapan Sikdar, Ex-MP & Central Minister
16 West Bengal 17 Barasat Shri P.C. Sarkar (Jr.), World Famous Magician
17 West Bengal 20 Mathurapur (SC) Shri Tapan Naskar, District General Secretary
18 West Bengal 21 Diamond Harbour Shri Avijit Das, State BJYM Member
19 West Bengal 23 Kolkata Dakshin Shri Tathagata Roy, Ex State President
20 West Bengal 24 Kolkata Uttar Shri Rahul Sinha, State President
21 West Bengal 25 Howrah Shri George Baker, Film Actor (Christian Minority)
22 West Bengal 26 Uluberia Shri R.K. Mahanti, Retd. IPS
23 West Bengal 36 Bankura Dr. Subash Sarkar, State Vice President
24 Odisha 2 Sundargarh (ST) Shri Jual Oram, Former Minister
25 Odisha 3 Sambalpur Shri Suresh Pujari, State Gen. Secy., and Ex-State President
26 Odisha 9 Dhenkanal Shri Rudra Narayan Pani, Ex-MP (Rajya Sabha)
27 Odisha 10 Bolangir Smt. Sangeeta Kumari Singh Deo,
Ex-MP
28 Odisha 12 Nabarangpur (ST) Shri Parsuram Majhi, State Vice President and Ex-MP
29 Odisha 16 Jagatsinghpur (SC) Shri Baidhar Mallik, Ex-MLA
30 Maharashtra 2 Dhule Dr. Subhash Bhamre, Famous Cancer Surgeon
31 Maharashtra 3 Jalgaon Shri Ashok Tapiram Patil, (A.T. Nana Patil), Sitting MP
32 Maharashtra 4 Raver Shri Haribhau Javle, Sitting MP
33 Maharashtra 6 Akola Shri Sanjya Dhotre, Sitting MP
34 Maharashtra 10 Nagpur Shri Nitin Gadkari, Ex-National President
35 Maharashtra 11 Bhandara – Gondiya Shri Nana Patole, Sitting MLA
36 Maharashtra 12 Gadchiroli-Chimur (ST) Shri Ashok Nete, State President, ST Morcha
37 Maharashtra 13 Chandrapur Shri Hansraj Ahir, Sitting MP
38 Maharashtra 16 Nanded Shri D.B. Patil, Ex-MP
39 Maharashtra 18 Jalna Shri Ravsaheb Danve Patil, Sitting MP
40 Maharashtra 20 Dindori (ST) Shri Harishchandra Chowhan, Sitting MP
41 Maharashtra 22 Palghar (ST) Ad. Chintaman Vanga, Sitting MLA & Ex-MP
42 Maharashtra 26 Mumbai North Shri Gopal Shetti, Sitting MLA
43 Maharashtra 28 Mumbai North East Dr. Kirit Somaiya, Ex-MP
44 Maharashtra 37 Ahmadnagar Shri Dilip Gandhi, Sitting MP
45 Maharashtra 39 Beed Shri Gopinath Munde, Dy. Leader of Opposition, Lok Sabha
46 Maharashtra 44 Sangli Shri Sanjaykaka Patil, Ex-MLA
47 Himachal Pradesh 1 Kangra Shri Shanta Kumar, Ex-CM and Ex-Minister
48 Himachal Pradesh 3 Hamirpur Shri Anurag Thakur, Sitting MP and National President BJYM
49 Himachal Pradesh 4 Shimla (SC) Shri Virendra Kashyap, Sitting MP
50 Jammu & Kashmir 1 Baramulla Shri Gulam Mohammad Meer,
51 Jammu & Kashmir 3 Anantnag Mushtaq Ahmad Malik, Nurabadi
52 Jammu & Kashmir 4 Ladakh Shri Thunpsthan Chhewang, National Executive Member
53 Jammu & Kashmir 5 Udhampur Dr. Jitendra Singh, National Executive Member & State Spokesperson
54 Jammu & Kashmir 6 Jammu Shri Jugal Kishore Sharma, State President

 

www.bjp.org

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

(Required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>